sve o slatkovodnoj ribi,vrste riječne ribe,sve za ribolovce,saznaj sve o riječnim ribama
Šaran-mamci,izbor mjesta
Šaran : Mamci, izbor mjesta, boilie
IZBOR MAMACA
Dobro poznavati šarana, njegovo ponašanje i prehrambene navike, otkriti mu omiljena mjesta te smjer i ritam kretanja ovisno o godišnjim dobima... je neophodno, inače se ribolov može pretvoriti u čekanje Godota ! Besprijekoran materijal te savršeno prilagođen sistem svakom mjestu ribolova su bez ikakve sumnje od kapitalne važnosti jer su jedina veza između ribiča i ribe ! No sve te dobre rezolucije padaju u vodu ukoliko šaran odbije ili što je još gore, ne pronađe ponuđeni mamac !
Pri izboru mamca, potrebno je dakle voditi računa o prisustvu ili ne drugih ribljih vrsta. Ukoliko mjesto za koje ste se opredijelili vrvi rakovima, američkim somovima, deverikama i ostalom bijelom ribom, nemate puno mogućnosti, samo boilie ih mogu obeshrabriti. I to ne bilo koje ! Moraju biti prilično velikog promjera 0,22 do 0,24 mm i jako tvrde, ostavite ih nekoliko dana na zraku da se dobro osuše.
Ako je naprotiv odabrano mjesto pošteđeno od navedenih parazita, odlučite se za kuhane žitarice ! Iako čim se spomenu svi misle odmah na kukuruz, nije loše ponekad izaći s utrtih staza i koristiti na primjer grašak, ne onaj za ljudsku prehranu već krmni, namijenjen za stočnu hranu.
Mamčenje graška : udica broj 8 i dlaka 0,12 mm. Mamčenje boilie : udica broj 4, dlaka 0,12 mm i topljivi konac.
KAKO PREPOZNATI DOBRO MJESTO
Kada je šaran aktivan, s pažljivim promatranjem nije ga teško otkriti. Prije svega po njegovim učestalim skokovima izvan vode, naročito u ranim jutarnjim te kasnim večernjim satima. A zatim po specifičnom i ne baš diskretnom načinu na koji se hrani. Naime, u potrazi za hranom služi se istovremeno s repnom perajom i s ustima. Mašući s perajom, uzdiže talog sa dna (do 20 cm dubine), a s ustima usiše te zahvaljujući svojim brčićima, razabire jestive od nejestivih čestica, insekte, ličinke, školjke, rakove. Za svo to vrijeme, na površinu vode izbijaju mjehurići, posljedica plina metana.
U pravilu šaran ima više različith zona hranjenja koje dnevno obilazi uvijek istim putem. Treba ga ili zaustaviti na nekom mjestu prolaza ili ga čekati u jednoj od njegovih uobičajenih zona hranjenja.
BUSTERI ZA BOILIE
Još jednom su Englezi ti koji novotare. Glagol « booster » u doslovnom prijevodu znači « pojačati, povećati, poticati, stimulirati… » Povežimo ga sa šaranolovom i eto super boilie. Naglasimo da se radi samo o boilima koje će služiti kao mamci. Potopite ih par dana u kompleksno* ili još bolje, u samo ekstraktno ulje (koncentrat). Ovisno o količini boilia, možete se poslužiti većom teglom ili pak kutijama od filmskih vrpci.
Što se tiče izbora mirisa, ljeti su voćni najuspješniji, jagoda, naranča, tutti-frutti…, dok se zimi više ističu mesni mirisi kao što je riba ili rak.